Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament de la proprietar noua casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament de la proprietar noua casa

Buna ziua!
Doresc sa cumpar un apartament, vanzatorul are credit prin programul noua casa si mai are de achitat 50.000 euro.
Vanzatorul doreste sa-i dau avans cei 50.000 euro, ca sa inchida creditul.

Eu vreau sa iau un credit ipotecar (clasic, nu prin noua casa) dar mi se pare riscant sa-i dau un avans atat de mare.

Cum ar fi recomandat sa procedez, ca sa nu risc sa pierd avansul?
mike01, utilizator
Puteți încheia un antecontract, pe care sa îl notați la Cartea funciara, în baza căruia sa stabiliți o data limita pana la care sa încheiați contractul de vânzare și sa achitați avansul
Însă, va fi nevoie în prealabil de acordul scris al băncii vânzătorului.