avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament de la proprietar noua casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament de la proprietar noua casa

Buna ziua!
Doresc sa cumpar un apartament, vanzatorul are credit prin programul noua casa si mai are de achitat 50.000 euro.
Vanzatorul doreste sa-i dau avans cei 50.000 euro, ca sa inchida creditul.

Eu vreau sa iau un credit ipotecar (clasic, nu prin noua casa) dar mi se pare riscant sa-i dau un avans atat de mare.

Cum ar fi recomandat sa procedez, ca sa nu risc sa pierd avansul?
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Octombrie 2023
mike01, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:02, 28 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți încheia un antecontract, pe care sa îl notați la Cartea funciara, în baza căruia sa stabiliți o data limita pana la care sa încheiați contractul de vânzare și sa achitați avansul
Însă, va fi nevoie în prealabil de acordul scris al băncii vânzătorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Antecontract prima casa cristina_2013 cristina_2013 Buna ziua. Doresc sa cumpar un apartament prin \\"prima casa\\" si actualul proprietar este in urmatoarea situatie: restante la intretinere (in jur de 10.000 ... (vezi toată discuția)
Restituire avans credit imobiliar CristinaOanaT CristinaOanaT Buna ziua, Am facut un antecontrat pentru un imobil in valoare de 38000 euro pentru care am platit proprietatului avansul de 5700 euro in urma incheierii ... (vezi toată discuția)
Promisiune de cumparare expirata alexix_art alexix_art acum o luna am incheiat o promisiune de cumparare pentru o casa in valoare de 100.000 euro. am platit un avas de 6000 euro vanzatorilor. cumpararea nu s-a ... (vezi toată discuția)