Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract vanzare cumparare in litigiu
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract vanzare cumparare in litigiu

Buna ziua!Doar o parere va rog, despre urmatorul caz:in 2008 o societate comerciala cumpara printr-un contract de vanz.cump. un teren de la o primarie, fara sa fie autentificat acest document la notariat, doar in baza aprobarii cons. local.Intre timp, institutia primariei prin primar se razgandeste si nu se prezinta la notariat pentru a autentifica cvc., pe motiv ca nu doreste sa mai vanda acel teren.Societate comerciala da in judecat primaria si dupa lupte seculare,obtine in anul 2013 hotarare definitiva ca acel contract intocmit in 2008 este corect.Intrebare:pentru acel teren s.c. trebuia sa plateasca un pret, pe care in aceasta perioada nu l-a platit, dar a folosit acel teren, deci de cand cei de la primarie, trebuie sa-i calculeze dobanzi(prevazute in contract), din 2008 sau din 2013!?
Ar trebuie sa puneti dispozitivul hotararii pe site, sa ctim ce a dispus instanta.