Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... REZOLUTIA PROCURORULUI INFIRMATA IN INSTANTA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

REZOLUTIA PROCURORULUI INFIRMATA IN INSTANTA

AM urmatoarea speta.
Intr-o plangere penala s-a dat NUP de procurorul de caz ( prim procuror) iar la contestatie seful ierarhic (prim procurorparchet tribunal) a dat tot NUP.
Am atacat la Judecatoria Rezolutia iar judecatorul a desfiintat NUP/urile.
Parchetul a facut recurs dar Tribunalul a respins Recursul si a dispus inceperea urmaririi penale, intorcand dosarul LA PROCURORUL de CAZ * care este primul procuror al Parchetului/, ce a dat NUP/ul.
In acest moment se taraganeaza totul si nu mi se permite sa vad dosarul
Intrebare/ Era absolut necesar ca dosarul sa se reintoarca la procurorul ce a dat NUP/ul, se putea abtine acesta, sau poate fi recuzat ?
~ Conținut șters la cerere ~
Persoana care a efectuat urmarirea penala este incompatibila sa procedeze la refacerea acesteia, cand refacerea este dispusa de instanta cf. art. alin. ultim.