Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Contract de comodat pentru viza de flotant a ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Contract de comodat pentru viza de flotant a studentilor - subventie caldura

Buna ziua. Suntem 2 studenti care vor sa isi faca viza de flotant. Dar proprietarul locuieste in Bucuresti si nu doreste contract de inchiriere inregistrat la Fisc din cauza impozitelor. Cu un contract de comodat legalizat la notar se poate? Fara prezenta proprietarului, deoarece apartamentul inchiriat este in Constanta. Va multumesc.
Este obligatorie prezenta proprietarului
Nu poate veni in Constanta. Se poate daca ne deplasam noi la Bucuresti si facem contract de comodat inregistrat la notar si o declaratie notariala prin care este de acord sa ne faca viza de flotant? Avem nevoie de viza de flotant pentru suvenctie caldura.
Badea12Mihaela, utilizator
Se poate; pentru contract trebuie sa fie prezente amandoua partile la notar.
In mod normal daca autentificati contractul la notar nu este nevoie si de declaratie de consimtamant pentru viza de resedinta - ar fi suficient sa duceti contractul la Evidenta. Spun in mod normal pentru ca din pacate practica nu este unitara in tara.

Daca aveti timp mergeti inainte de a pleca la Bucuresti la Evidenta Persoanelor de care apartine apartamentul daca e suficient pentru viza de resedinta contractul de comodat autentificat la notar (atat, nu si sau e necesar sa vina si proprietarul) si vedeti ce va raspund. Poate economisiti costul declaratiei de primire in spatiu.
Multumesc mult.
Cu placere, sa va fie de folos :)