Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divort, partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divort, partaj

Buna seara! As vreau sa stiu ce drepturi am in cazul divortului dupa 3 ani de casnicie daca am construit casa in curtea socrilor si ei sunt proprietarii terenului chiar daca casa a fost construita din banii nostrii si buletinul am pe adresa asta. Astept raspunsuri. va multumesc!
casa este a dumneavoastra, chiar daca e pe terenul socrilor. Presupun ca ati avut acordul lor pentru a o construi. In urma divortului beneficiati de jumatate din ea, daca aportul la constructia ei a fost in mod egal sot-sotie. Daca sotul va vrea sa o pastreze pentru el si parintii lui - socrii dvs, atunci va trebui sa va intelegeti cu el la o sulta - o suma de bani care acopera valoarea partii dumneavoastra din imobil. Asta o puteti face si inainte, si in timpul si dupa divort.
ILIE DORIN, Mediator