Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

am fost impliccat intr-un accident auto.intimpul unui viraj la stinga pe cere la-m semnalizat conform codului rutier dupa asigurarea prealabila am fost lovit din spate de catre un autoturism, perpendicular in stilpul dintre usi in partea stinga a masini pe care o conducea.soferul auto care m-a lovit nu avea asig RCA incheiata si nu avea aupra sa nici un document care sa ateste indenttatea masini politistul sosit la fata locului a intocmit procesul-verbal tot in favoarea cond auto care m-a accidentat cu toate ca ia-m prezentat politistului martor ocular care se afla ca pasager ocazional in auto care m-a lovit,acesta observind ca eu semnalizam din timp virajul la stinga,politistul a refuzat audierea martorului.CINE SE FACE VINOVAT DE PRODUCEREA ACCIDENTULUI?

Contestati in instanta in termen de 15 zile procesul verbal de contraventie. Folositi-va de toate probele pe care le aveti. Solicitati efectuarea unei expertize tehnice pentru stabilirea modului de producere a accidentului. Numai instanta instanta, pe baza probatoriului, poate stabili cine este vinovat de producerea accidentului.
ing. Ioan Ciobanu