Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la vama
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la vama

Am primit 5 colete cu diferite produse din China. La oficiul postal mi s-a cerut sa declar o valoare totala a coletelor si sa platesc TVA pentru acestea cu toate ca nici un colet nu depasea valoare de 10 $. Este corect ?
Buna seara,

Da, este corect. Poate scapati cu taxele pentru un colet, dar pentru cinci...
Se poate sa va ceara si o factura pentru a vedea care este valoarea importata.

Respect,
Dan Preda.