Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire bun propriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire bun propriu

Buna seara,
am bun propriu un apartament inainte de casatorie;sotul are un copil major care sta la bunici;nu a alocuit cu noi niciodata;in cazul decesului sotului...acest copil major ar avea vreo pretentie la apartamentul meu care este bun propriu?
multumesc,
o seara faina
Daca bunul este al dvs dinainte de casatorie si nu ati incheiat cu actualul sot vreo conventie matrimoniala sub regimul conventional in care sa introduceti apartamentul ca bun comun , copilul sotului dvs nefiind adoptat de catre dvs nu va avea ve pretentii sa aibe la acel imobil.
deci...
apartamentul este al meu proprietate personala inainte de casatorie
copilul(adult) nu l-am adoptat
nu am incheiat nici un act....cum se zice,prin banat.....sotul...este nora in casa la mine....suna urat....
si...
nu poate sa vina copilul (adult)....cu pretentie....asupra casei mele....
ok....
multumesc.pentru informatie...si o sara faina sa aveti....