Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Indemnizatie lider de sindicat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Indemnizatie lider de sindicat

Buna ziua . As vrea sa intreb daca indemnizatia membrilor alesi in conducerea unui sindicat ( care este o suma fixa lunara stabilita prin statut) este impozabila si care sunt obligatiile la buget care se platesc pentru aceste indemizatii. Tichetele cadou acordate de sindicat membrilor sai sunt impozitate ? Va multumesc .
Potrivit Codului Fiscal, art. 55, alin.2, lit. b)
"ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
....
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:

b) indemnizaţii din activităţi desfăşurate ca urmare a unei funcţii alese în cadrul persoanelor juridice fără scop patrimonial;"
[ link extern ]

Consider ca indemnizatia este un venit asimilat veniturilor din salarii si se retin toate contributiile ca la orice angajat.
Plateste Contributii aferente angajatorului si sindicatul!? Eu cred ca nu deoarece nu exista un contract de munca incheiat cu liderul de sindicat!