Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... 2 contracte de inchiriere pe aceeassi garsoniera
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

2 contracte de inchiriere pe aceeassi garsoniera

Buna ziua,

Doresc sa inchiriez garsoniera, propietare si am gasit 2 chiriasi, cuplu, ambii angajati la MAI.
Va trebui in acest caz sa fac 2 contracte, cate unul cu fiecare si ulterior sa le draclar la fisc.
Se poate inchiria aceeasi garsoniera la 2 persoane? Practic vor imparti spatiul.
Trebuie sa fac o specifictie in contractul de inchiriere?

Multumesc.

Eugen
Puteti inchiria spatiul in baza a doua contracte de inchiriere incheiate cu doua persoane fizice diferite, sau puteti inchiria spatiul in baza unui singur contract de inchiriere, cu chirias doua persoane fizice.
In prima situatie (doua contracte de inchiriere) veti trece la obiectul contractului, pentru fiecare chirias, 1/2 din descrierea imobilului si chiria aferenta.
In a II-a situatie (un singur contract de inchiriere) veti trece la obiectul contractului inchirierea intregului imobil cu pretul aferent.