Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test paternitate

Este posibil sa am un copil de 9 luni despre care nu am stiut ca ar fi al meu pana in momentele de fata,am aflat de curand despre acesta si as dorii sa fac un test de paternitate, daca este al meu, ce ma sfatuiti sa fac, in cazul in care il recunosc, este posibil sa platesc o pensie alimentara ? il pot aduce langa mine in timp?, mentionez ca sunt tanar si nu am nici loc de munca.Ce se poate intampla in situatia de fata si ce sfaturi imi puteti da?
user369, utilizator
Daca il recunoasteti veti avea toate drepturile si obligatiile de tata, veti plati si pensie, va trebui sa va implicati in cresterea si educarea lui.
Daca nu il recunoasteti si mama doreste, va actioneaza in judecata pt stabilire paternitate.

Cred ca in primul rand ar trebui sa faceti un test de paternitate (extrajudiciar - in afara unui proces). Daca se va confirma ca este copilul dvs, il puteti recunoaste de buna voie, si din acest moment veti avea drepturi si responsabilitati fata de el. Veti avea dreptul de a pastra legatura cu copilul, de a-l vizita si veti avea obligatia de a participa la cresterea si educarea lui. Pensia alimentara pe care i-o datorati copilului poate fi prestata si in natura - adica cu bunuri materiale de care copilul va avea nevoie sau in echivalent banesc - prin plata lunara a unei sume de bani. Depinde cum va veti intelege cu mama copilului in acest sens.