Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pesionare anticipata sau de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pesionare anticipata sau de drept

Buna ziua !

Pentru o persoana care este nascuta in 18.10.1959 ( 54 ani) si are un stagiu de cotizare de 25 ani cand se incadreaza la pensie anticipat ? Care ar fi penalizarile ? Dar pensionare la limita de varsta ?

Mentionez ca acum lucreaza in Italia, unde are o vechime de 3.5 ani ( 2.5 ani +1 an somaj). O poate ajuta anii acestia la pensia din Romania ?

Va multumesc anticipat.
Ati uitat sa spuneti daca persoana este femeie sau barbat.