avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pesionare anticipata sau de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pesionare anticipata sau de drept

Buna ziua !

Pentru o persoana care este nascuta in 18.10.1959 ( 54 ani) si are un stagiu de cotizare de 25 ani cand se incadreaza la pensie anticipat ? Care ar fi penalizarile ? Dar pensionare la limita de varsta ?

Mentionez ca acum lucreaza in Italia, unde are o vechime de 3.5 ani ( 2.5 ani +1 an somaj). O poate ajuta anii acestia la pensia din Romania ?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:29, 13 Februarie 2014
Ati uitat sa spuneti daca persoana este femeie sau barbat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta sau de pensie anticipata? pop_ro57 pop_ro57 Am 54 de ani si 9 luni. Am terminat facultatea (5 ani) la cursurile de zi dupa care in 22 sept. 1982 m-am angajat la o inteprindere unde lucrez si in prezent; ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Gabi Ionescu Gabi Ionescu Am 54 ani si 29 ani vechime in munca. Cand pot iesi la pensie anticipat si daca mai pot fi angajat apoi la privat? (vezi toată discuția)