Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

buna seara,
exista o hatarare definitiva de stabilire a penseiei alimentare catre un minor, din anul 2009, in cuantum de 160 lei, minimul pe economie la data respectiva, tatal neavand forme legale in Italia..Intre timp tatal are deschisa firma de amenajari interioare avand profit.As vrea sa fac actiune in instanta ptr majorarea pensiei alimentare la venitul lui de pe firma, deoarece nevoile copilului au crescut, odata cu studiile, la liceu.
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie procedat in cazul in care nu se stie adresa tatalui din italia si nici denumirea si adresa firmei lui...unde va fi citat ?
Va multumesc anticipat.
Va trebui sa le aflati si sa le indicati instantei daca vreti sa aveti castig de cauza.
Dar daca ii trec adresa din Romania ?...acolo locuiesc parintii lui si acolo, practic, este si casa lui...poate fi citat acolo?...in Italia este rezident.
de citat puteti sa-l citati la adresa din Romania, insa veniturile nu i le puteti afla de la adresa din Romania.
Veniturile trebuie sa le demonstrati ca sa aveti ce castiga.
Va mai deranjez cu o intrebare...instanta competenta teritorial care poate judeca o cerere de majorare a pensiei de intretinere minor este Judecatoria Focsani, pe a carei raza isi are domiciliul mama reclamanta sau Judecatoria Ploiesti, pe a carei raza se afla resedinta tatalui parat ?
Focsani