avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Rambursare tva ii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Rambursare tva ii

Sunt o II platitoare TVA la norma de venit,crestere bovine.Vreau sa solicit rambursare TVA,cei de la finante spun ca nu este corect pentru norma de venit.Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Cel mai recent răspuns: 27Mara , utilizator 16:41, 24 Aprilie 2014
Buna seara,

Dvs tineti contabilitate? Depuneti deconturi de TVA?

Respect,
Dan Preda.
Buna seara,
Da si am depus si decont TVA cu optiunea rambursare.
Pe romaneste? Vi s-a cerut spaga intr-un mod original....#-o
Sigur ca se poate sa cereti rambursare TVA..... Numai aveti grija ca se leaga de orice( lipsa unei litere din adresa, lipsa contului bancar, datele de expeditie...etc etc )
Buna ziua,

Si nu v-au spus ca trebuie sa fiti in sistem real?

Respect,
Dan Preda.
D-le Dan Preeda :
Unde se prevede ca pe norme nu se poate cere rambursare?
Ultima modificare: Marți, 18 Februarie 2014
Vlajoaga Robert PFA, Contabil

Alte discuții în legătură

Cifra de afaceri din d300 costicul costicul Am declaratiile 300. Pot determina cifra de afaceri din acestea? (vezi toată discuția)
Compensare tva cu dobanzi si penalizari oanamari98 oanamari98 Se pot compensa obligatii de plata, respectiv dobanzi si penalizari de intarziere aferente impozitului pe profit cu TVA de recuperat? E necesara o cerere ... (vezi toată discuția)
Lipsa la inventar si implicatii asupra tva-ului MITRACHE_DANIELA MITRACHE_DANIELA Am si eu o societate platitoare de impozit pe venit, iar la sfarsitul anului am lipsa la inventar. O sa platesc tva-ul la stat inapoi, dar ce fac cu cheltuiala ... (vezi toată discuția)