Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Jurnal de vanzari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Jurnal de vanzari

Buna ziua,
In cazul unei Intrep.Individ. ce are ca obiect de activitate comertul cu piese de schimb ptr. biciclete si a realizat venituri numai pe baza de bonuri fiscale, de la pers. fizice, este necesara completarea unui jurnal de vanzari tinand cont de faptul ca aceste incasari apar in RIP si in rapoartele de gestiune?
Daca sunteti inregistrata ca platitor de tva, trebuie sa completati, in afara de RJIP, registrele de cumparari si vanzari. Treceti in cel de vanzari zilnic valoarea din raportul z scos la sfarsitul zilei de la casa de marcat.