Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariata aflata in concediu de ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariata aflata in concediu de ingrijire copil

Buna ziua,
Care este procedura in situatia in care salariata aflata in concediu ingrijire pentru cel de-al treilea copil ,perioada in care,ea da nastere si celui de al patrulea?
Mentionez ca persoana nu a anuntat nimic la locul de munca,informatia o am din alte surse.
Ce obligatie are angajatorul in aceasta situatie?
Da, puteti sa operati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si acum sau puteti si mai tarziu, in termenul prevazut de HG 500/2011.
@ mikitud

Legea prevede sanctionarea pentru depasirea termenului prevazut in continutul ei si nu transmiterea revisal-ului anterior implinirii termenului.

In speta, puteti transmite modificarea datei de sfarsit a suspendarii c.i.m. si anterior implinirii termenului.
Cornel Vasile, Consilier juridic