avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariata aflata in concediu de ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariata aflata in concediu de ingrijire copil

Buna ziua,
Care este procedura in situatia in care salariata aflata in concediu ingrijire pentru cel de-al treilea copil ,perioada in care,ea da nastere si celui de al patrulea?
Mentionez ca persoana nu a anuntat nimic la locul de munca,informatia o am din alte surse.
Ce obligatie are angajatorul in aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:41, 9 Martie 2014
Da, puteti sa operati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si acum sau puteti si mai tarziu, in termenul prevazut de HG 500/2011.
@ mikitud

Legea prevede sanctionarea pentru depasirea termenului prevazut in continutul ei si nu transmiterea revisal-ului anterior implinirii termenului.

In speta, puteti transmite modificarea datei de sfarsit a suspendarii c.i.m. si anterior implinirii termenului.
Ultima modificare: Duminică, 9 Martie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire cic dupa o luna pauza ramona_furtuna ramona_furtuna Buna ziua, sunt intr-o situatie ciudata si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Am intrat in CIC pe 23 dec 2010, pe care l-am prelungit cu inca un an prin ... (vezi toată discuția)
Anularea cererii de concediu fara plata in interes personal crivat crivat Am cerut 60 zile concediu fara plata, cu mentiunea ca este posibil sa nu am nevoie de 60 zile, si ca voi relua probabil activitatea mai curand. Inainte de ... (vezi toată discuția)
Cfs si revisalul 22.08.2009 22.08.2009 As dori sa stiu daca concedile fara salar se opereaza in revisal si unde (vezi toată discuția)