Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie apartament de la firma particulare de catre ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie apartament de la firma particulare de catre persoana fizica.

Buna ziua,revin pe aceasta pagina cu increderea ca voi primi raspunsuri corecte si bine documentate.
As dori sa achizitionez de la o firma(firma la care lucrez) care nu e in nici o dilema financiara un imobil,acasta incercand sa lichideze imobilele la care nu mai are chiriasi,pentru a reduce din chelltuieli.
Am fost informata din diferite surse ca la achizitie va trebui sa achit si TVA-ul aferent ,fie ca nu trebuie.
Si daca tot va deranjez,pot face achizitia prin Prima Casa?
monyca1981, utilizator
Buna ziua,revin cu aceiasi problema.Contabila de la firma insista ca tva-ul este de 24%,nu de 5% si singura metoda de a nu plati cei 24% +25 000 de euro e o deducere de la plata tva prin art. 141 alin. (2) lit. f) din Cod fiscal ,si ca de fapt cei 5% e impozit.
Daca nu ati mai achizitionat o locuinta cu tva de 5%(este necesara declaratia dvs.pe propria raspundere) si va inscrieti in criteriile descrise de colegi mai sus,firma v-a emite factura cu tva 5%.
Daca contabila nu cunoaste prevederile cu tva 5% nu inseamna cu nu poate factura cu 5%.
Aveti un link de ajutor
www.avocatnet.ro/content/art...
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil