avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Avantaje pentru grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Avantaje pentru grupa 2 de munca

Buna seara,
sunt la pensie pt.limita de varsta de 4 ani-am avut stagiu complet de cotizare-
de 38 ani si 8 luni.
De curand am aflat ca intreprinderea unde am lucrat timp de 25 de ani a acordat la o parte din angajati gr.2 de munca iar mie si altor peste 300 de angajati ne acordat un ""spor pt.conditii grele de munca in cuantum de 10%""
Am lucrat in mediu cu electromagnetism,mediu cu acid si Pb
Daca mergem in instanta si avem castig de cauza,cum ne va influenta pensia?
Merita efortul?
Cu multumiri anticipate
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 07:39, 20 Februarie 2014
Ceea ce spuneti este valabil doar pentru reducerea varstei,nu si pentru punctajul suplimentar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu de cotizare gr. a ii-a de munca badeadan badeadan Pentru perioada 06.07.1983-01.04.1992(8ani,8luni,25zile) am adeverinta de gr. a II-a ,eliberata in anul 2000.Conform art. 55, tab.1 ,din legea ... (vezi toată discuția)
Valoarea maxima finala a punctului de pensie parvanrodica parvanrodica ma intereseaza urmatoarele: daca din stagiul de cotizare rezulta o medie de peste 5 puncte, se limiteaza pensia la maxim 3 puncte x valoare punctului de ... (vezi toată discuția)
aproximarea anului de pensionare normala (limita de varsta) paragarafamus paragarafamus Cand trebuie sa depun actele necesare pensionarii normale avand grupa a II-a,castigata in instanta,cu reducerea din varsta a un sfert din anii de vechime(25 ... (vezi toată discuția)