Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conducta de apa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conducta de apa

Buna ziua,eu am un teren in Bucuresti sector 5 ,de 300 mp,iar sub teren e o conducta sa teava mare de apa nova,are 1 m diameter,pe care dea apa la blocururile din zona.
am fost la apanova si mi adat un aviz sa ma intorc 2 m din spatele tevei cat si din fata si terenu are lungimea de 10 .asra ca din 10 scazand 2 si inca 2 si inca 3 de la gardul vecinilui numai raman nimic practitc..deci nu e bun de constructie iar conducta asta e de mult timp zic de ani.
in cazul asta ce fac normal nu trebuie ei sa isi muta teava aia sau im cumpara terenu sa chirie luneara.ca un fel de(despagubire).imi cer scuze pentru scris dar nu sunt roman.
va multmesc
In acul de proprietate (act de vanzare-cumparare, sau titlu de proprietate) trebuia sa fie atasat un plan (o schita desenata) in care sa fie trecuta suprafata ce nu poate fi utilizata pentru constructii, din cauza existentei conductei.(se numeste: drept de servitute legala publica).Cel de la care ati cumparat terenul, stia de acest inconvenient si nu v-a spus.
Nu puteti cere demontarea si nici pretentii (chirie).
aici scrie ca nu este grevat de sarcini sau servituti conform exstrasul de catea funciara garantand pe comparator raspunderea de orice evictiune totala sau partiala declarend ca acest teren nu a mai fost insrainat.