Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea numelui de familie daca ai cazier
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea numelui de familie daca ai cazier

Buna ziua. In luna iunie 2011 am fost condamnat la o pedeapsa de 2 ani cu suspendare, pe un termen de incercare de 4 ani. Voi fi reabilitat de drept in iulie 2015. Doresc sa-mi schimb numele de familie pe cale administrativa, sa-l iau pe cel al mamei dininte de casatorie. La oficiul starii civile se cere si cazierul judiciar. Se poate sa-mi respinga dosarul pe motiv ca am cazier si nu sunt inca reabilitat ?
Cu stima
Schimbarea numelui pe cale administrativa nu are de ce sa fie respinsa din motive care privesc cazierul deoarece nu se mentioneaza ca este conditionata de existenta unui cazier "curat".

Mai degraba este conditionata de existenta unor motive temeinice pe care le gasiti aici

[ link extern ]

sau aici

www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc pentru raspunsul promt. Unul din motivele invocate ar putea fi ca port numele unei pasari, ceea ce mi se pare stupid.
Atunci motivul invocat ar putea fi cel prevazut art. 4 alin. (2) lit. a) din O.G.R. nr. 41/2003.
a) cand numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau in alt mod;
Prietenii ii putem alege dar parintii nu!:)