Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare teren ocupat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare teren ocupat

daca un teren este folosit din anul 1965,dobandit prin contract de vanzare-cumparare,cu 2 martori (nu in forma autentica) sau contract de schimb,revendicat de urmasii fostilor proprietari (deportati in Baragan de regimul comunist si expropriati) terenul poate fi atribuit acestora sau comisia locala sau judeteana
va atribui alte suprafete de teren ,avand in vedere ca actualii proprietari sunt de buna
credinta,cei care au ocupat terenul sunt morti de mult...
in calitate de actual proprietar,tata are contract de schimb incheiat in anul1967,cu un cetatean care a decedat. Nu stiu modul in care a dobandit acesta terenul.In anul 1991
tata mi-a donat mie terenul,in anul 2010 am obtinut titlul proprietate.
Poate comisia locala sa puna in posesie o persoana care sustine ca terenul apartine
bunicului sau conform extraselor CF ,fiind expropriat in anii1950.