Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program de vizita dupa divor?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program de vizita dupa divor?

Dupa divort ma pot muta in orice oras din tara?V.a trebui sa aduc copilul ca sa se respecte programul de vizita??
Daca mutarea il impiedica pe tata sa isi exercite autoritatea parinteasca va trebui sa solicitati acordul tatalui, asa scrie in lege.
In ce priveste vizita trebuie sa respectati cum s-a hotarat. Daca vizita se desfasoara la domiciliul tatalui il duceti, daca e la domiciliul dvs trebuie sa vina. Nu e o problema daca va mutati in apropiere, insa daca va mutati la 600KM nu va putea veni regulat asa cum s-a stabilit si poate depune plangere.
atat timp cat conditiile initiale ale custodiei comune se modifica substantial prin mutarea in alt oras, va trebui regandit si rediscutat un NOU PLAN PARENTAL. Acesta va trebuie agreat de cei doi parinti, in caz contrat se va pronunta instanta de judecata luand in considerare intereseul superior al copilului. Aici poate interveni o relatie stransa cu familia exitinsa de la actualul domiciliul al copilului, actualul grup de prieteni, actualul grup de colegi. Mutarea lui intr-un oras fara nici o ruda si fara nici un prieten va putea fi luata in discutie. Depinde de speta, de dvs, de tata, dar si de copil daca are peste 10 ani.