Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timp de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timp de lucru

Buna ziua,

Daca am un angajat care va avea durata timpului de lucru de 40 ore pe saptamana impartite dupa cum urmeaza: 4 zile a cate 7 ore si jumatate si o zi cu 10 ore (4 x 7,5+10=40) este legal?

Si daca este legal trebuie trecut si in ROI, CCM si CIM?

Multumesc frumos!
Trebuie prevazut in c.i.m. sau intr-un act aditional la c.i.m.:
- durata timpului de munca este de 8 ore/zi , inegal. Repartizarea facandu-se astfel , program de 7,5 ore/zi timp de 4 zile pe saptamana si o zi program de 10 ore/zi.

Art.116 (2) C.mun. prevede ca, programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.
Multumesc frumos! Am intrebat pentru ca din ce stiam se specifica timp inegal numai cand este vorba de program de zi cu program de noapte si nu stiam cum se procedeaza in acest caz.
Timpul de munca inegal poate functia atat ziua , cat si noaptea , numai daca este stipulat in c.i.m.