Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timpul inegal de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timpul inegal de lucru

In cadrul unui CIM deja incheiat se poate stabili un program de lucru inegal de 10 ore zilnic timp de 4 zile pe saptamana (40 ore)? Spre ex. de luni pana vineri 10 ore, liber vineri, sambata si duminica. Este legal? In acest sens se poate incheia act aditional la CIM cu schimbarea timpului de munca?
Multumesc anticipat.
Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

In acest sens, daca , de exemplu, in c.i.m. durata timpului de munca este de 8 ore/zi , 40 de ore/sapt. atunci se poate incheia un act adiional prin care se modifica programul de lucru in program de lucru inegal , repartizarea facandu-se ......