Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, succesiune

Tata-l meu, recasatorit cumpara apartamentul in care locuieste cu noua sotie, sotia dobandeste prin mosterie un apartament de la parintii sai. Sotia moare (nu au copii impreuna) si se anunta la mostenire mai multi verisori .
Intrebare:
Nota de acceptare a succesiunii, prin notar public, ajuta sau nu la dezbaterea succesiunii ? Are rost incheierea acestui act ? In ce termen ?
Multumesc !
Ori o acceptati prin fapte neechivoce, ori printr-o declaratie.
Verisori ai cui?