Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Ce licente pt drepturi de autor sunt obligatorii ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Ce licente pt drepturi de autor sunt obligatorii pentru restaurant&hotel?

Buna ziua! Sunt interesata sa aflu care dintre organismele care colecteaza pentru drepturi de autorii sunt obligatorii, ca sunt foarte multe? Trebuie achitat si CREDIDAM, ADPFR, UCMR-ADA,UPFR?Care sunt cele obligatorii pentru un hotel cu restaurant?Nu gasesc nicaieri care sunt obligatorii...
Legislatia este ampla in acest domeniu si, de aceea, e mai greu sa gasiti informatia necesara.

Aveti nevoie de anumite licente de comunicare publica in scop ambiental (sau lucrativ daca restaurantul are program de varietati). Remuneratiile pe care trebuie sa le platiti variaza in functie de localizare, de suprafata si de numarul de stele al hotelului.

Cred ca ADPFR si UPFR au acelasi scop (vizeaza drepturile producatorilor de muzica). Asadar, ar trebui sa platiti remuneratia doar uneia dintre ele - din cate cunosc, catre UPFR.

La CREDIDAM - pentru drepturile artistilor
La UCMR-ADA - pentru drepturile autorilor de muzica (compozitoril, textieri)