Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pot sa semnez bilant?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pot sa semnez bilant?

Daca sunt angajata la o firma cu cifra de afaceri mai mica de 50000 euro/an si nu sunt contabil autorizat , pot sa semnez bilantul acestei firma?
Nu poti.
Trebuie sa fi Contabil autorizat sau expert contabil. Comisia de cenzori sau audit pt vizare(intocmire raport)
Daca cifra de afaceri este sub 50.000 euro responsabiliattea asupra situatiilor financiare revine administratorului conform legii 420/2004, deci poate organiza si conduce contabilitatea oricine. De asemenea daca cifra de afaceri este pete 50.000 euro/an, dar societatea are compartiment distinct si angajati cu calificare in domeniu, chiar daca acestia nu sunt contabili autorizati sau experti contabili pot organiza, conduce si semna situatiile financiare.
"La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au înregistrat o cifra de afaceri anuala de pâna la echivalentul în lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective."