Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita parte din coproprietate
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita parte din coproprietate

Exista urmatoarea situatie: tatal moare si casa este impartita la succesiune intre vaduva si cei 2 copii. Unul dintre cei doi mostenitori a avut un imprumut neachitat la banca si a fost instiintat de executarea silita a mostenirii sale,adica 3/16 dintr-un apartament de 3 camere. Familia a incuviintat scoaterea la licitatie a partii de proprietate poprita, in speranta ca vor putea rascumpara ei partea aceea ( ar acoperi doar o parte din suma care trebuie rambursata catre banca). Executorii judecatoresti insa fac presiuni asupra celorlalti 2 proprietari sa semneze pentru scoaterea la licitatie a intregii proprietati. Sunt amenintati si li se vorbeste foarte urat. Ce pot face ceilalti doi proprietari in cazul acesta?
Si o alta intrebare: executorul este obligat sa anunte licitatia si celorlalti doi proprietari?
Ceilalti doi coproprietari au drept de preemptiune deci trebuiesc anuntatati cu privire la licitatie.
Avand in vedere proportia nu sunt insa obligati sa vanda.
Daca nu sunteti de acord cu vanzarea imobilului, la licitatie se scoate doar cota debitorului, iar dvs aveti dreptul sa licitati pt cota lui.

Vanzarea in intregime a imobilului aflat in coproprietate Art. 822
(1) Coproprietarii imobilului urmarit pentru o parte indiviza vor putea exercita dreptul de a cere scoaterea la vanzare a intregului imobil aflat in indiviziune, in termen de 5 zile de la comunicarea incheierii de incuviintare a urmaririi ori, in lipsa, de la data comunicarii incheierii de notare a acesteia in cartea funciara.
(2) Cererea nu va fi admisa decat daca va fi semnata de toti coproprietarii si daca va fi depusa personal ori, in lipsa, prin mandatar avand procura speciala. Daca cererea acestora a fost legalizata de notarul public sau certificata de avocat, ea va putea fi depusa de oricare dintre coproprietari, personal sau prin reprezentant, ori va putea fi, de asemenea, transmisa prin posta, dupa caz.
(3) Executorul, primind cererea, va dispune scoaterea la vanzare a intregului imobil, prin incheiere, data fara citarea partilor, care se va comunica creditorului urmaritor.

Comunicarea publicatiilor de vanzare Art. 839
(1) Cate un exemplar din publicatia de vanzare se va comunica, potrivit dispozitiilor pentru comunicarea si inmanarea citatiilor:
a) creditorului urmaritor si debitorului, precum si, dupa caz, tertului dobanditor, coproprietarilor sau altor persoane care au un drept inscris in legatura cu bunul imobil scos la vanzare;
gi-jane2, moderator