Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, EXECUTARE SILITA va rog daca imi puteti da ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, EXECUTARE SILITA va rog daca imi puteti da un sfat juridic pentru urmatoarea ...

Buna ziua,

va rog daca imi puteti da un sfat juridic pentru urmatoarea speta:
Imobil ,detinut de sora ,frate si tata decedat.Cei doi frati nu au facut inca succesiunea.Intre timp sora face mai multe imprumuturi la diferite banci si pleaca din tara.Una dintre banci demareaza executarea silita iar recent vine o instiintare adresata fratelui si tatalui decedat de la un birou de executori judecatoresti care suna asa:prin incheierea data de judecatoria sect...,a incuviintat cererea creditorului urmaritor asupra cotei 1/3 din bunul imobil,reprezentat de teren si 3 camere.In conformitate cu art 821 cod procedura civila,...invita proprietarii in termen de 5 zile sa si exercite dreptul de a cere scoaterea intregului imobil la vanzare.Ambii frati sunt plecati din tara.Care sunt urmarile daca nu se fac contestatii in timp util?Poate banca sa execute tot imobilul?Are fratele vreo vina pentru datoriile facute de sora?
Care sunt urmarile in acest caz ?Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Nu, banca poate sa execute numai cota surorii. Chiar daca are acest drept, in practica e imposibil sa executi asa ceva pentru ca nu o sa se gaseasca nimeni sa cumpere la licitatie cota de 1/3 din imobil pe care va trebui sa il foloseasca in comun cu ceilalti coproprietari. Executorul a incercat sa faca un artificiu, ca sa vada daca nu cumva obtine si acordul celorlalti coproprietari, astfel incat sa scoata la licitatie tot imobilul, care, astfel, ar fi mult mai usor de vandut decat cota de 1/3. ( bineinteles, in aceasta situatia banca si-ar recupera 1/3 din valoarea de vanzare, restul de 1/3 revenind celorlalti coproprietari). Asta a fost varianta usoara urmarita de banca/executor, daca iese-iese, daca nu-nu.
Ce poate face, in schimb, banca, este sa ceara partajarea imobilului (si in prealabil dezbaterea succesiunii dupa tata, astfel incat in final cota surorii sa creasca la 1/2) urmand ca ulterior sa execute silit fie, intreg imobilul (daca acesta ii revine in lot surorii), fie sulta pe care aceasta ar urma sa o primeasca de la ceilalti coproprietari.
Va multumesc pentru raspuns!