avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contestatie asupra rezolutiilor procurorului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contestatie asupra rezolutiilor procurorului

am o intrebare intr-o anumita speta-mama mea sa trezit cu o amenda administrativa de 1000 ron ,datorita faptului ca in urma unor plingeri nefondate facute la adresa ei de catre o persoana,a facut la rindul ei o plingere pt.denunt calomnios!Dupa ce sa terminat ancheta a constatat ca ag.de politie a scris multe neadevaruri si a dat n.u.p pt.aceea persoana.Curios este faptul ca persoana respectiva care a facut o multime de plingeri care s-au dovedit nefondate ,a pierdut in instant un proces -actiune in raspundere delictuala,a fost gasita vinovata de fapte ilicite si de denunt a unei fapte cu caracter penal si obligata la plata de despagubiri de daune morale in suma de 5000 ron.Mama mea in momentul cind hotarirea a ramas definitiva a facut o plingere impotriva politistului pt.ca a facut ancheta in mod defectuos si astfel a fost prejudiciata.Dupa un timp ,sa trezit ca este ea anchetata pt.denunt si vazind ca nu o poate dovedi,ia aplicat mamei o amenda de 1000 ron.Sa facut contestatie,dar procesul treneaza de ceva timp,deoarece sa spus ca judecatoria nu are competenta,dupa ce dosarul a ajuns la tribunal,tribunalul a spus ca nu are competenta,intr-un tirziu sa hotarit de cei de la curtea de apel ca judecatoria are competenta!Dar cind dosarul era la tribunal,judecatoarea de caz ,ia sus mamei mele ca din actele depuse la dosar,ea a constatat ca mama mea nueste vinovata de nimic si chiar nu intelege de ce sa luat o astfel de masura!Ce se poate face impotriva procurorului si asupra politistului legal,pt.a se face dreptate?va multumesc

Alte discuții în legătură

Hotarare care sa tina loc de act autentic catta1 catta1 Buna ziua,am o intrebare-mama mea a cumparat de la sora ei ,cu o chitanta sub semnatura privata,drepturiile ei conform unui testament +dreptul ei asupra cotei ... (vezi toată discuția)
Invinuire mincinoasa cfinica cfinica BuanDimineata, Va rog sa ma ajutati.. Tatal meu,in virsta de 88 de ani.....ne face nenumarate plingeri la Politie,culminind cu o plingere penala in care ... (vezi toată discuția)
problema in curte cu doua apartamente, plingere penala pentru distrugere erv erv Am sa incerc sa expun problema cit mai concis si clar chiar daca sint parte in toata afacerea. Este vorba de un imobil cu doua apartamente (doua case) in ... (vezi toată discuția)