Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intocmire bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intocmire bilant

O societate nou infiintata a achizitionat un mijloc fix,dar nu a avut nici venituri nici cheltuieli.Afacerea s-a cam oprit din fasa din motive obiective.Daca nu a produs nimic nu am inregistrat chelt cu amortizarea,m fix fiind in conservare.
In acest caz se intocmeste bilant sau depune declaratie ca nu a desfasurat activitate de la infiintare?
Buna seara,
este obligatoriu sa intocmiti bilantul, in afara de profitul/pierderea net(a) a exercitiului financiar 2013 , trebuie raportat si capitalurile proprii(active corporale, necorporale, soldurile de trezorerie ,capitalul subscris,etc)...toate acele elemente care au participat la infiintarea firmei dvs.
Nu se depune bilant , doar in situatia in care nu ati avut nici macar comisioane bancare de ex....deci in concluzie nici macar o valoare.

Cu stima.
webcom, utilizator