Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dupa divort mai poti fi parte in procesul de executare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dupa divort mai poti fi parte in procesul de executare silita a unui credit luat de fostul sot?

Buna seara,

A o situatie legata de un credit executat.
In momentul in care m-am casatorit, fostul meu sot era in proces de partaj cu fosta sotie. In timpul casatoriei s-a terminat partajul, sotul a despagubit fosta sotie si i-a ramas lui apartamentul.
Tot in timpul casatoriei, sotul a luat un credit, codebitor sora lui iar eu am semnat in calitate de sotie dar nu aveam niciun venit.
Ulterior am divortat dar nu am facut partajul. Avem si un copil impreuna.
Acum fostul sot este executat silit pentru ca nu si-a mai platit ratele.
Intrebarea mea este, care este pozitia mea in aceasta situatie si ce urmeaza sa mi se intample.

Multumesc anticipat!
E important de stiut in ce calitate ati semnat, ce scrie in contract mai sus de semnatura.