avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dupa divort mai poti fi parte in procesul de executare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dupa divort mai poti fi parte in procesul de executare silita a unui credit luat de fostul sot?

Buna seara,

A o situatie legata de un credit executat.
In momentul in care m-am casatorit, fostul meu sot era in proces de partaj cu fosta sotie. In timpul casatoriei s-a terminat partajul, sotul a despagubit fosta sotie si i-a ramas lui apartamentul.
Tot in timpul casatoriei, sotul a luat un credit, codebitor sora lui iar eu am semnat in calitate de sotie dar nu aveam niciun venit.
Ulterior am divortat dar nu am facut partajul. Avem si un copil impreuna.
Acum fostul sot este executat silit pentru ca nu si-a mai platit ratele.
Intrebarea mea este, care este pozitia mea in aceasta situatie si ce urmeaza sa mi se intample.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:27, 19 Februarie 2014
E important de stiut in ce calitate ati semnat, ce scrie in contract mai sus de semnatura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj credit consum cristidumitru cristidumitru Buna ziua! Deranjez in privinta unei situatii prin care trece o ruda. Sora mea a divortat acum 2 ani. La divort nu s-a solicitat partajul de catre niciuna ... (vezi toată discuția)
Partaj credit nevoi personale+teren irene_v irene_v Buna ziua, Divortul s-a pronuntat in 2010. In timpul casatoriei s-a dobandit un teren, care a fost achizitionat cu un credit de nevoi personale. Fostul sot ... (vezi toată discuția)
Poprire soaresiluna soaresiluna Buna ziua. Impreuna cu fostul sot am luat in timpul casatoriei 4 credite , el debitor si eu codebitor, apoi a intervenit divortul iar el a ramas in ... (vezi toată discuția)