Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna ziua. Impreuna cu fostul sot am luat in timpul casatoriei 4 credite , el debitor si eu codebitor, apoi a intervenit divortul iar el a ramas in strainatate. Eu, avand servici in tara, platesc ratele la 2 credite care sunt pe numele meu dar mi-a venit poprire pe salariu si la cele la care el este debitor( eu le platesc pe toate). Intrebarea mea este urmatoarea: pot cere in instanta un partaj al creditelor sau o impartire a acestora ca sa nu mai fiu nevoita sa le platesc eu pe toate?. Multumesc.
si care e calitate dvs in contractele in care el e debitor ?
Aveti bunuri in comun ?
Daca sunteti codebitor, banca urmeaza sa se indrepte si impotriva d-voastra daca nu este suficient venitul fostului sot sau daca nu poate fi executat silit din diverse motive!
Eu am calitate de codebitor si nu avem bunuri in comun. Nu se poate prin instanta sa se imparta plata creditelor? In momentul acesta eu le platesc pe toate.
soaresiluna, utilizator
Se poate dar trebuie sa cereti expres!