Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Tripla cetatenie?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Tripla cetatenie?

Sint nascut in Romania, din familie de romani. Prin nastere deci am cetatenie Romana. Traiesc de 15 ani in Canada cu sotia isi colipul. Am dobindit si cetatenie Canadiana. Nu am renuntat la cetatenia Romana.
Romania fiind membra a UE, acum sint si cetatean al UE?
Daca raspunsul este da la intrebarea mea de mai sus, trebuie sa-mi fac un fel de act de identitate al UE?
În caz de nevoie misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României eliberează, la cerere, dovezi de cetăţenie pentru cetăţenii români aflaţi în străinătate.
Multumesc. Am sa consult brosurile recomandate.
Multumesc.