Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Vanzare-cumparare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Vanzare-cumparare auto

Buna ziua.Doresc sa cumpar o masina sh.La vremea cand ea a fost inmatriculata,nu se platea taxa de poluare.Pot face contract de vanzare cumparare,sa o radieze de la fisc,sa o inscriu la mine,si masina sa ramana in continuare pe numele respectivului,pana am posibilitatea sa platesc taxa de timbru?Va multumesc!O zi buna!
nu ma poate ajuta nimeni?
De putut se poate este o practica mai ales la masinile cu motare mari unde impozitul este mare . Cel mai bine ar fi de facut o procura notariala . Daca se alege partea cu radierea fiscala mare atentie ca prorpietarul sa nu cumva sa aiba o copie dupa cartea de indentitate a masinii si sa o radieze de la politie fara stirea dv . Ca sfat mai bine ati alege o masina neinscrisa in Ro cu acte de stainatate pe care sa o inamtriculati fara plata TIMBRULUI DE MEDIU ( cred ca se poate , cel putin in Baia Mare sunt cateva anunturi lipite prin targu auto cu recuperari de taxa si inamtriculari fara timbu de mediu ) Sper ca am fost de folos ! O zi buna !