Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract arenda teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract arenda teren

Buna ziua. Am cumparat un teren extravilan care era in arenda. Acum dupa ce l.am cumparat nu trebuia sa fac un nou contract de arenda?
S a respectat dreptul de preemptiune al arendasului la vanzare? Daca da si acesta nu a dorit sa l cumpere dvs aveti posibilitatea fie sa reziliati contractul de arenda si sa l continuati cu respectivul arendas prin intocmirea unui alt contract avad alte parti, adica dvs si arendasul, fie sal reziliati si sa nu l mai dati in arenda sau sa l arendati alei persoane, rezilierea facandu se respectand conditiile din contract si cu notificarea arendasului.
Multumesc pentru raspuns.Da sa respectat dreptul de preemptiune. Acum tot incerc sa iau legatura cu arendasul si acesta nu vrea sa ne intalnim. nici la telefon nu mai raspunde. Voiam sa fac un nou contract de arenda pe numele meu sau sa il vand daca doreste sa.l cumpere. Nu stiu ce sa fac acum. Nu il pot vinde nici la altcinava si nici sa.l arendez deoarece acest arendas nu doreste sa ne intalnim pentru a discuta. Il pot arenda sau vinde fara acordul lui?
iuliy, utilizator
Notificati l la adresa din contract.
Multumesc mult pentru indumari