Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa poluare Dacia Logan
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa poluare Dacia Logan

Daca cei care au achizitionat masini din alte tari membre U.E. isi recupereaza in instanta taxa de poluare, eu daca am achizitionat o Dacie Logan second -hand in feb. 2013, pot recupera taxa platita?
Da in instanta.
considerati ca este valabil acelasi motiv ca si in cazul autoturismelor aduse din strainatate, adica pur si simplu ca ordonanta este contrara tratatului?
am discutat cu mai multi avocati, si toti mi-au spus ca nu au jurisprudenta pe aceasata tema si au zis ca nu stiu cum ar putea fi motivata in drept o astfel de cerere ( ce-o fi asta), desi au avut castig de cauza in multe cazuri de recuperare taxa ....dar mereu a fost vb de masini importate.#-o