Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna seara,
pot solicita angajatorului plata concediului de odihna neefectuat pe ultimii 3ani?
Doresc sa precizez ca lucrez de aproape 3ani la o firma si vreau sa.mi dau demisia ,dar in primii doi ani de munca nu am beneficiat de zile de CO si nici bani.
Daca nu ati beneficiat de CO atunci puteti solicita plata acestuia la incetarea CIM, sau puteti solicita efectuarea acestuia si abia ulterior incetarea CIM, bineinteles in acest din urma caz cu acordul angajatorului.
Compensarea in bani a CO neefectuat este posibila numai la incetarea c.i.m., potrivit art.146 alin.4 C.mun.