avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS din chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS din chirie

Detin un imobil de la care primesc primesc venit din chirie.
Am depus la ANAF declaratia privind venitul estimat, si am primit recent Decizia de impunere pt aceasta chirie.
Am aflat ca guvernul doreste ca din acest venit din chirie sa se plateasca o cota pt CASS.
In decizia mea de impunere , la rubrica CASS este trecut 0.
Deci sa inteleg ca nu datorez impozit CASS la venitul meu din chirie?
Sau daca totusi datorez plata acestui CASS, cum aflu care este suma datorata, din moment ce documentul oficial (Decizie impunere) nu mentioneaza asa ceva.
Precizez ca nu locuiesc in Romania. Are asta vreo legatuira cu CASS?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: mirceani , utilizator 15:41, 20 Februarie 2014
Legea este destul de noua dar sigur trebuie sa platiti si CASS pentru venitul din chirii. Decizia de impunere pentru CASS difera de decizia de impunere pentru impozit si sunt trimise separat. Avand in vedere ca aceasta decizie pe 2014 a fost aprobata de curand de ANAF este posibil sa mai dureze ceva timp pana o primiti.
Asa trebuie sa arate decizia de impunere pentru CASS in cazul veniturilor din chirii: www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

Sper ca aceste informatii va vor fi de ajutor.

Ultima modificare: Joi, 20 Februarie 2014
melania_14, utilizator
Multumesc pt raspuns.
Deci inteleg ca voi primi o a doua decizie, separata de prima, numai pt CASS?
Apoi voi plati CASS tot la trezorerie?
Complicat si birocratic...
CASS-ul se plateste trimestrial tot la trezorerie ca si impozitul. Atunci cand veti merge sa platiti impozitul le spuneti ca vreti sa platiti si CASS-ul, chiar daca nu ati primit decizia de impunere ei ar trebui sa va aiba in baza de date.
Multumesc din nou.
Din pacate nu merg personal la trezorerie, platesc prin Internet, locuind in USA
Deci trebuie sa astept si decizia nr 2...
Tocmai am vorbit la ANAF de unde mi s-a spus ca in acest moment nu au nimic stabilit (program, formular, etc) referitor la CASS.
Mi s-a spus ca voi fi anuntat ulterior daca si cand va trebui sa platesc asta, dar acum nu am nimic de plata.
Sper ca doamna respectiva stie ce vorbeste...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass pentru chirie modimpex modimpex Buna ziua! Am o intrebare: mama are un contract de inchiriere cu o firma - pentru un atelier de tamplarie; este pensionara si primeste si chirie de la firma ... (vezi toată discuția)
Calcul contributie sanatate si impozit venit @marina @marina care este baza de calcul pentru impozitul pe venit si pentru contributia de sanatate la un PFA in sistem real? multumesc (vezi toată discuția)
Plati partiale prin internet catre trezorerie DianaGherea DianaGherea Sunt PFA sistem real. As vrea sa fac plati partiale anticipate, prin internet banking, pentru CAS si CASS catre conturile de trezorerie ANAF. Adica, in ... (vezi toată discuția)