Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate cere partajarea unui cont bancar ?
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate cere partajarea unui cont bancar ?

am un debitor si sotia acestuia.am o hotarare definitiva si irevocabila in care debitorul e obligat la plata unei pensii de intretinere.debitorul a solicitat firmei angajatoare care isi are sediul intr-o alta tara ce nu face parte din uniunea europeana sa ii vireze drepturile salariale in contul sotiei, el avand blocate de executor toate conturile deschise pe numele sau.
nu detine alte bunuri mobile si imobile si nici alte bunuri comune.exista doar un cont al sotiei in care sunt virati banii lui.se poate cere in instanta partajarea contului sotiei pentru a recupera pensia datorata de sotul acesteia?

Cu plangere penala si aceleasi dovezi ca incaseaza bani ati incercat?
da...sunt nevinovati.urmeaza sa ma adresez instantei.
:"fiind audiata aceasta a declarat ca din anul 2012 invinuitul a hotarat ca veniturile realizate de acesta sa fie virate direct in contul sau de credit bancar, avand in vedere ca este plecat in strainatate la diferite per de timp, fiind astfel mai simpla gestionarea banilor;de asemenea, aceasta a mentiononat ac ea este cea care achita pensie minorei atat cat ii spune sotul sau.in urma analizarii tuturor probelor...bla..bla...fapta nu exista."
desirelia75, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
executorul a facut demersurile necesare debitorul nu are nimic pe numele sau.s-au solicitat toate documentele de care vorbiti si aceasta este realitatea.
executorul nu are competenta ptr a trimite adresa de infiintare a popririi angajatorului strain.firma intermediara din romania mentioneaza clar ca nu ea este angajator si nu ea achita sumele de bani.prin ei doar sunt semnate niste contracte ptr angajatorul strain.
angajatorul strain chiar vireaza acei bani in contul sotiei mentionand ca sunt ptr respectivul si ii da numele si ca reprezinta salariu ptr luna x de la angajatorul firma straina.extrasul de cont al sotiei exista la dosarul cauzei, pe langa aceasta existand si declaratia ei prin care recunoaste aceste aspecte.
desirelia75, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~