Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea

Tatal meu lucreaza la o primarie ca si contractual si in cateva zile trebuie sa primeasca decizia de pensionare(si-a depus dosarul si asteapta decizia).Vreau sa va intreb doua lucruri:daca este obligat sa lucreze pana cand ii vine decizia sau poate sa ramana acasa si sa astepte decizia de pensionare linistit(mentionez ca dosarul i-a fost verificat si indeplineste cerintele de pensionare) si a doua intrebare este daca este adevarat ce i-a spus un jurist ca la pensionare poate primii de la primarie doua sau trei salarii compensatorii?Va multumesc!
In functie de felul pensiei pe care a solicitat-o se procedeaza asa cum spune Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;