avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dobanda legala - restante salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dobanda legala - restante salariale

1. Avem mai multe titluri executorii referitoare la restante salariale.
2. Instantele au stabilt ca sumele trebuie actualizate cu rata inflatiei.
3. Avand in vedere art. 166(4) din Codul Muncii ("intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului') ,putem cere angajatorului si dobanda legala?
4 .Trebuie deschis un nou proces?
5. La data castigarii procesului era in vigoare ' vechiul cod civil'.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:13, 16 Martie 2014
Din ce cunosc eu(un caz identic cu al dvs) a fost nevoie de deschiderea unui nou proces. Poate un coleg jurist vine cu precizari.
Ati pus in executare hotararile respective?
Da...dar nu in totalitate;potrivit ordonantelor referitoare la reesalonare.Am primit deja 15% din totalul sumei.
Daca sunteti din sectorul bugetar, veti primi esalonat drepturile stabilite prin hot.judec.
Asadar...in sectorul bugetar nu poate fi vorba despre dobanda legala?

Alte discuții în legătură

Daune-interese moratorii roxanas roxanas Unitatea noastra efectuează plăţi eşalonate (trimestriale) a sumelor prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea unor drepturi salariale ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale sca baloisibaloi sca baloisibaloi Bună ziua stimati colegi, Ce părere aveti de decizia de mai jos ? Apreciaţi că trebuie introduse acţiuni în instanţă pentru a beneficia de ... (vezi toată discuția)
Drepturile si obligatiile salariat - angajator ROMANFLORIN ROMANFLORIN Urmarea unei hotarari judecatoresti definitive am fost reincadrat in functie publica, eliberat in mod nelegal. Hotararea prevedea si plata drepturilor ... (vezi toată discuția)