Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dobanda legala - restante salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dobanda legala - restante salariale

1. Avem mai multe titluri executorii referitoare la restante salariale.
2. Instantele au stabilt ca sumele trebuie actualizate cu rata inflatiei.
3. Avand in vedere art. 166(4) din Codul Muncii ("intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului') ,putem cere angajatorului si dobanda legala?
4 .Trebuie deschis un nou proces?
5. La data castigarii procesului era in vigoare ' vechiul cod civil'.
Din ce cunosc eu(un caz identic cu al dvs) a fost nevoie de deschiderea unui nou proces. Poate un coleg jurist vine cu precizari.
Ati pus in executare hotararile respective?
Da...dar nu in totalitate;potrivit ordonantelor referitoare la reesalonare.Am primit deja 15% din totalul sumei.
Daca sunteti din sectorul bugetar, veti primi esalonat drepturile stabilite prin hot.judec.
Asadar...in sectorul bugetar nu poate fi vorba despre dobanda legala?