Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale

Bună ziua stimati colegi,
Ce părere aveti de decizia de mai jos ?
Apreciaţi că trebuie introduse acţiuni în instanţă pentru a beneficia de dispoziţiile deciziei ?
Decizia nr.2 in dosarul nr.21/2013
Admite recursul in interesul legii formulat de Procurorul General al Parchetului de pe langa inalta Curte de Casatie si Justitie, in sensul ca: in aplicarea dispozitiilor art.1082 si art.1088 din Codul civil din anul 1864, respectiv art.1531 alin.(1), alin.(2) teza I si art. 1535 alin.(1) din Legea nr.287/2009 privind Codul civil, pot fi acordate daune – interese moratorii sub forma dobanzii legale pentru plata esalonata a sumelor prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea unor drepturi salariale personalului din sectorul bugetar in conditiile art.1 si art.2 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, aprobata cu modificari prin Legea nr.230/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 17 februari e 2014.
Obligatorie, potrivit art.517 alin.(4) din Codul de procedura civila.

Textul deciziei este dispozitiv si nu imperativ. (pot fi acordate daune – interese moratorii ....). Intr-adevar, pentru a se beneficia de aceste daune-interese va trebui promovata o noua actiune in instanta.