Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Daune-interese moratorii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Daune-interese moratorii

Unitatea noastra efectuează plăţi eşalonate (trimestriale) a sumelor prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea unor drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, cu respectarea prevederilor art.1 alin.(3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.71/2009, aprobată cu modificări prin Legea nr.230/2011.
Instanta judecatoreasca a stabilit acordarea drepturilor salariale actualizate cu indicele de inflatie la data platii.
Vă rog să-mi precizaţi dacă unitatea noastră este obligată să plătească daune-interese moratorii sub formă de dobânzi legale şi în baza căror prevederi legale.
Unitatea este obligata sa plateasca asa cum a decis instanta de judecata.

1. In sedinta din 17 februarie 2014, Inalta Curte de Casatie si Justitie – Completul competent sa judece recursul in interesul legii, Decizia nr.2 in dosarul nr.21/2013, a admis un recurs in interesul legii declarate de procurorul general privind aplicarea dispozitiilor art. 1082 si art. 1088 din Codul civil din anul 1864, respectiv art. 1531 alin. (1), alin. (2) teza I si art. 1535 alin. (1) din Legea nr.287/2009 privind Codul civil.

Instanta a stabilit ca pot fi acordate daune-interese moratorii sub forma dobanzii legale pentru plata esalonata a sumelor prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea unor drepturi salariale personalului din sectorul bugetar in conditiile art. 1 si art. 2 din O.U.G. nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, aprobata cu modificari prin Legea nr. 230/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

2. Pentru a se beneficia de aceste daune-interese va trebui promovata o noua actiune in instanta.
cer prea mult daca vă rog să-mi spuneţi data si monitorul oficial unde a fost publicată decizia nr.2 a ICCJ la care faceţi referire ?
Pana in prezent Decizia nr.2 din 17/02/2014 nu a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I.

[ link extern ]