Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Completare D 112 - sectiunea E.3
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Completare D 112 - sectiunea E.3

Buna ziua,

Am un angajat care a lucrat 1 zi in luna ianuarie. Ce se completeaza le sectiunea E.3 din noua decl 112? Ma intereseaza de la rd.12 "Deduceri personale" in jos ce completez?

Cand export decl 112 din Saga, in sectiunea E.3. imi apare la rd.12 "Deduceri personale" aceeasi suma ca la rd.16 "Suma incasata"...(de exp. rd.8 "Venit brut" = 71 lei; rd.9 "Contribuţii sociale obligatorii" = 12 lei; la rd.12 "Deduceri personale" = 59 lei ; iar la rd.16 "Suma incasata" imi apare tot 59 lei... si la restu' = 0 ... Cum este corect? Nu trebuia ca la rd.12 "Deduceri personale" = 0 lei, iar la rd.14. Venit baza de calcul al impozitului = 59 lei ?

Multumesc,
Gina D.
Ati bifat optiunea "functia de baza" ?
Numai la functia de baza se acorda deducerea personala.
Da, este bifat "functia de baza"... dar ...la valoarea asta din cate stiu eu nu se plateste impozit...si deci..nu e cazul de deducere.
Am inteles, totusi, ca pana la urma asa este corect sa apara?...
E corect sa apara deducerea personala 59 lei (ar trebui 250 dar nu incape mai mult), impozit 0, suma incasata 59.
Impozit se plateste pe orice suma, in cazul asta, daca nu era functie de baza, nu exista deducere si atunci trebuia retinut impozit 9 lei.