Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Situatie teren dobandit in anii 1980 prin incrisuri si ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Situatie teren dobandit in anii 1980 prin incrisuri si cabana in zona montana intravilan

Buna seara.Tatal meu a cumparat in anii 1980 un teren cu o cabana momarlaneasca construita pe suprafata aceea si atunci au facut hartie de mana .Suprafata inscrisa era 1800 m2,dar intre timp a venit Revolutia si au facut si contract la notar.Cabana a fost luata in evidenta cu memoriu tehnic in 1995 cu toate ca era din 1980,atunci a fost momentul cand a intrat in legalitate.Intre timp vecinii mei si-au intins gardurile,si suprafata sa tot micsorat.sunt vecini care aveau cumparati pe suprafata tabulara 400 metri2 si au ajuns sa aibe si dublul acestei suprafete(primari,avocati,doctori).Tatal meu plateste impozitul pe aceasta suprafata de cand il are.Intre timp sa facut o carte funciara noua cu un nou numar si sa masurat starea de fapt cat are fiecare si tatal meu mai are 1109 m2.Au fost persoane care aveau acte pe terenuri si nu aveau in fapt terenul,astfel au fost indentificate loturi in vecinatatea mea si le-au facut acte pe acele loturi ,instanta in speta.Intre timp sa formulat si o plangere impotriva expertului judiciar respectiv cu toate ca procesul sa incheiat de catre alti propietari.Tatal meu a decedat intre timp,acum urmeaza sa fac partajul cu fratele meu.dar vecinii tot si-au impins gardurile pentru ca la masuratorile expertului au primit suprafete in plus fata de ceea ce aveau.Ce ar trebui sa fac in aceasta cauza.Mentionez ca in vecinatatea mea mai este o carte funciara separata care nu a fost afectata de proces,iar in actele de la tribunal la numarul de carte funciara apare apartamente in intravilan nici decum suprafete de teren,astfel m-a indus in eroare crezand ca respectivii chiar au suprafetele acelea.Vecinul meu si-a construit in continuare cotete de beton la o distanta de 50-70 cm de gardul meu pe o suprafata de 30-40 metri de gard.Orice sfat ar fi bine venit.In plus vecinul de la sud de mine ,are cumparat 700 metri patrati si 200 metri patrati ulterior in 1996 (tata are actele facute in anul 1994 luna iunie ,el a facut pe cei 700 metri in aprilie 1944 respectiv 12 mai 1996 pentru cei 200 m2 ce reprezinta o casa.,iar acum are 852 ingraditi si drept de acces pe 150 metri patrati (ESTE FOST PRIMAR) iar eu nu sunt trecut la drumul de acces,plus ca el si in prezent mi-a distrus gardul pe o distanta de 15 metri liniari prin incarcarea cu pamant,piatra ,se poate vedea ca este incarcat recent si gardul meu abia se mai vede si este indoit.Eu inca nu am emis certificatul de mostenitor,pot sa fac vreo actiune ca sa stopez sa mai faca respectivul vecin modificari la suprafata de teren.Respectivul sia construit terasa in fata casei la o distanta de 4 cm de gardul meu.
Cand a facut actele la notar cati mp sunt trecuti in contract? Daca in contract aveti 1980mp si aveti intabulat tot (teren+cabana) puteti sa deschideti o actiune in revendicare dar cel mai bine ar fi sa va luati toate actele si sa mergeti la un avocat, cu actele in fata va poate da un sfat pertinent.
pusa2mimi, utilizator