Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - Deducere cheltuieli cursuri profesionale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - Deducere cheltuieli cursuri profesionale

Buna ziua,

Sunt deductibile pentru un PFA si in ce cuantum cheltuieli efectuate pentru participarea la cursuri de pregatire profesionala sau la conferinte pe teme de afaceri? Printre activitatile pe care le poate desfasura un auditor financiar figureaza si organizarea de cursuri profesionale. Pentru a putea organiza astfel de cursuri in conditii de calitate am participat la randul meu la un curs. Totodata, pentru a fi la curent cu noutatile si a invata sa imi organizez afacerea mai bine, am participat la cateva conferinte/ seminarii pe teme de business. Nu ma refer aici la cursurile obligatorii organizate de CAFR.

Sunt aceste cheltuieli deductibile?

Multumesc!
Din normele de aplicare a art.48 cod fiscal:
.....
38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu:
.....
19. cheltuielile cu pregătirea profesională pentru contribuabili şi salariaţii lor, potrivit legii;
20. cheltuielile ocazionate de participarea la congrese şi alte întruniri cu caracter profesional;
Va multumesc!