Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocat si PFA pe invatamant ptr Formator
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocat si PFA pe invatamant ptr Formator

Un avocat poate avea si pfa pe invatamant ? Sa fie un fel de formator?
Daca este si traducator (este compatibil cu avocatura) poate sa isi faca si un pfa pe invatamant respectiv sa predea limbi straine, sa fie trainer de limbi straine?
Am observat ca multi avocati sunt si mediatori, dar sunt si Formatori de mediatori, in sensul ca acestia predau cursuri, sau sunt traineri la diverse conferinte, congrese ale avocatilor. In baza carui tip de contract avocatii pot fi formatori sau traineri fie ca sunt la congrese, conferinte, sau alte cursuri?

De ex avocatii care sunt traineri ptr mediatori se inregistreaza ca PFA pe invatamant ca sa poata predea?? Dar cei care sunt traineri si speackeri la diverse conferinte, congrese (inclusiv ale avocatilor, ale camerelor de comert, organizatii, asociatii, medii de afaceri-business), sau care predau ca si traineri sau sunt speackeri???
De ex se organizeaza multe conferinte ptr avocati, multe sunt cu taxa de participare, si ma intreb pe ce baza de contract isi incaseaza trainerii sau speackerii banii??Pe ce baza se incaseaza bani din predare , daca nu este in invatamantul superior?
Se inregistreaza ca pfa pe invatamant sau au un anume tip de contract ca sa predea?
Am observat ca CEDO a dat castig de cauza unui avocat care poate sa fie si medic si avocat concomitent,cauza Mateescu contra Romaniei si este o decizie corecta.

Gisela07, utilizator