avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea tatalui meu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea tatalui meu

buna.vrea si eu sa stiu daca tata se incadreaza sa iasa la pensie sau la ce data.are stagiul cotizat de munca de 35 ani ,dintre care lucrati 14 ani grupa ii si 5 ani si 9 luni grupa i .va multumesc anticipat pentru ajutor. este nascut la data de 05.05.1957.


[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Ultima modificare: Luni, 24 Februarie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 22:41, 23 Februarie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100% poate iesi la limita de varsta la 62 ani.( 3 ani reducere pt. cei 14 ani de gr a II-a).Pensie anticipata (fara penalizare) la 60 ani daca atunci are un stagiu de cotizare de 43 ani 1 zi, pensie anticipata partiala tot la 60 ani daca are un stagiu de cotizare mai mic de 43 ani.
Pt. cei 14 ani de gr a II-a primeste un stagiu suplimentar de 3 luni la an, adica 3 ani si 6 luni, iar pt. gr. I primeste un stagiu suplimentar de 6 luni la an, adica 2 ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare DumitruIon DumitruIon Sint nascut in martie 1958. lucrez din noiembrie 1976 pina in prezent cu intrerupere de un an somaj, nu am satisfacut stagiul militar, in primi 14 ani de munca ... (vezi toată discuția)
Legea pensiilor 2013 VasileElena VasileElena Am o intrebare din partea tatalui meu. Are 57 ani nascut la17 iulie 1956 .are 17 ani grupa intai si 8 ani grupa2 care este varsta la care iese la pensie , ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare,grupa 1 enaf enaf Buna seara, Am 58ani si am o vechime de 31,5ani dintre care 9ani grupa 1 de munca. Sunt absolvent de studii univ./5ani si am efectuat un stagiu militar de ... (vezi toată discuția)