Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea tatalui meu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea tatalui meu

buna.vrea si eu sa stiu daca tata se incadreaza sa iasa la pensie sau la ce data.are stagiul cotizat de munca de 35 ani ,dintre care lucrati 14 ani grupa ii si 5 ani si 9 luni grupa i .va multumesc anticipat pentru ajutor. este nascut la data de 05.05.1957.

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Daca anii de grupa sunt in procent de 100% poate iesi la limita de varsta la 62 ani.( 3 ani reducere pt. cei 14 ani de gr a II-a).Pensie anticipata (fara penalizare) la 60 ani daca atunci are un stagiu de cotizare de 43 ani 1 zi, pensie anticipata partiala tot la 60 ani daca are un stagiu de cotizare mai mic de 43 ani.
Pt. cei 14 ani de gr a II-a primeste un stagiu suplimentar de 3 luni la an, adica 3 ani si 6 luni, iar pt. gr. I primeste un stagiu suplimentar de 6 luni la an, adica 2 ani si 6 luni.