Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea penala mai favorabila pentru minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea penala mai favorabila pentru minor

Daca am fost condamnat la inchisoare cu suspendare pentru o infractiune savarsita in timpul minoratului ce cale de atac am impotriva sentintei dat fiind faptul ca in noul cod penal avem alte masuri aplicabile minorului ?
contestatie la executare.
multumesc
art 595 insa legea 187/2012 spune ca regimul suspendarilor ramane dar nu aveti nimic de pierdut daca incercati pentru ca azi am vazut o sentinta modificata insa persoana era condamnata si ca major.
in legea de aplicare a noului cod penal este specificat pentru aplicarea legii mai favorabile in cazul minorilor care au primit o pedeapsa cu suspendare se va considera ca aceasta pedeapsa este mai favorabila decat cele introduse acum .
thenewrares, utilizator